Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
 
ANA SAYFA
YÜKSEKOKULUMUZ MÜDÜRÜ SAYIN YRD. DOÇ.DR. METİN YILDIRIM KONFERANS VERDİ.
22 Aralık 2011 17:42:33
ISLAHİYE MESLEK YÜKSEKOKULU - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Yıldırım “Türkiye iç taleple, Çin dış taleple büyüyor” Dedi.

Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi ve İslahiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin YILDIRIM tarafından Üniversitemiz Ömer Asım Aksoy Konferans Salonu’nda, “Dünyada ve Türkiye’de Büyüme” konulu bir konferans düzenlendi.

Yrd. Doç. Dr. Metin YILDIRIM, küresel büyüme ve ticaretin hızlı bir düşüş yaşadığını ve 2012’de de büyümenin yavaşlayacağını belirtti. Büyümenin kaynakları, büyümenin çeşitleri ile Global ekonomideki belirsizliklere değinen YILDIRIM, Avrupa’nın resesyonun eşiğinde olduğunu ve insanların gelecekten korktuklarını ifade ederek ABD, Avrupa, Japonya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Dünyada risk priminin ve korku endeksinin arttığını, güven endeksinin ise düştüğünü kaydeden Y. Doç. Dr. YILDIRIM, gelişmiş ülke ekonomilerindeki kamu borç stoku, istihdam, büyüme, sosyal ve siyasi istikrarsızlıkların yanı sıra küresel tedarik zincirinin sekteye uğraması, emtia fiyatlarının artması sebebiyle dünya ekonomisinin zorda olduğunu söyledi. Dünyada ve Türkiye’de 1500’lü yıllardan itibaren büyümenin seyrini anlatan YILDIRIM özetle şu görüşlere yer verdi: “Dünyada gelişen ülkelerin dünya hasılasındaki payı gelişmiş ülkeleri önümüzdeki on yıllarda geçecektir.Avrupa’nın zengin ülkeleri, Asya’nın fakir ülkesi Çin’den yardım istemiştir.Gelişenler gelişmişleri artık yakalamak üzeredir.Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Çin, 2015 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda.Türkiye’nin büyüme finansmanı yurtdışı tasarrufla olmaktadır.Yani yabancılardan borç alıp yine onlardan ithal mal alıyoruz.Cari açığımız çok tehlikeli boyutlara geldi.Cari açığın sebebi yapısaldır.Büyümemiz iç talep ve ithalata bağlı büyüme.Büyümemiz neredeyse büyütmeyen büyüme reel GSYİH anlamlıdır. Önemli belirleyici, kişi başına düşen reel gelirdir. Büyüme dinamikleri sağlam değil. Tasarruf oranımız yüzde 12 seviyelerinde. Tasarruf olmadan büyüme olmaz.2012 yılında da vergilerin artacağı bekleniyor.Güçlü iç talep ve Türk Lirasının değer kaybı sebebiyle enflasyon oranı yükselişte,dış ticaret açığı ve cari açık gittikçe artıyor. Büyümeye rağmen işsizlik oranı azalmıyor.2012’de bizi zor günler bekliyor. Büyüme istihdamı artırmıyor. Üretim ekonomisi ve verim ekonomisi bizi gerçek büyümeye ulaştıracaktır.”

Öğretim üye ve elemanları ile çok sayıda öğrencinin katıldığı konferans sonunda Konuşmacı Y.Doç.Dr. Metin YILDIRIM’a, günün anısına Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun Teşekkür Belgesi’ni Okt. Mehmet Biçici ve İslahiye MYO hediyesini Yüksekokul Sekreteri Bilal Erdoğan verdi.

Resimler

Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu