Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
 
ANA SAYFA
Girişimciliğe Adım Attılar
26 Mayıs 2014 13:30:09
SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU - AYKUT DİREZİNCİ

GAZİANTEP Üniversitesi (GAÜN) öğrencilerine KOSGEB kredisi imkânı sağlayacak girişimlerinin ilk şartı olan girişimci sertifikaları törenle verildi. Sertifika töreninde konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun öğrencilere, "Hayatta başarılı olabilmeniz için girişimci olmanız şart" dedi.

Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen girişimcilik sertifika törenini başarıyla tamamlayan 115 öğrenciye sertifikalarının verilmesi töreninde konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Coşkun, üniversite olarak 'Eski köye yeni adet getiren' bir üniversite olmayı hedef edindiklerini belirterek şunları söyledi: "Gençlerimizin bir yüksek lise gibi kendi alanlarında eğitim almasıyla yetinmiyoruz. Bugün gelinen noktada ne kadar iyi eğitim alırsanız alın, kişisel beceriler, kişisel gelişim ögeleri iyi olmadığı sürece piyasada, hayatta, iş sahasında başarılı olamazsınız. Birçok alanda girişimciliğin ve buna benzer çabaların desteklendiğini görüyoruz. Hayatta başarılı olmak için biraz girişimci olmak lazım. Klasik şeylerden, kopyacılıktan çıkmak yeni fikirler, düşünceler üretmek kolaycı olmamak lazım. Kısa, en kestirme yoldan hayatı, parayı kazanmak derdinde olmayın. Bazı şeyler zor ele geçer. Ama zor ele geçen şey kıymetli olur. Alnınızın teriyle, zihninizin gücüyle, yaratıcılığıyla yeni şeyler yapmaya çalışın. İçinizdeki tabuları yıkın. Yeni anlayışlar koyun. İşte girişimcilik bu özgüvene, düşünceye sahip olmaktır. Doğru, dürüst olun. Cesur olun ama cahil cesareti değil bilerek, bilgiye dayanarak cesur olun. Hayatın karşısında dik durun ki sizi ezmesin."

KREDİYE İHTİYACINIZ VAR

Öğrencilerin yeniliği uygulamak için teknik bilgi ve krediye ihtiyaçları olduğunu belirten GAÜN Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım ise, bu amaçla KOSGEB ile ortaklaşa Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi düzenlendiğini ve öğrencilerin 56 saatlik bir ders eğitimden geçirildiğini belirterek, "Bu eğitimde girişimcilik özellikleri, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri, iş planı, pazarlama-yönetim planı gibi konular anlatıldı. Öğrencilerimizin bu bilgilerle almaya hak kazandıkları sertifikalarının kendilerine yararlı olacağına inanıyorum" dedi.

100 BİN TL KREDİYE İLK ADIMI ATTINIZ

KOSGEB olarak girişimcilere her türlü desteği verdiklerini belirten Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Gaziantep Hizmet Merkezi Müdürü Gökhan Doğan ise, "Şu anda 100 bin TL desteği hak etmiş durumdasınız. 2013 yılında 165 KOBİ girişici bizden destek aldı. Bu yılki rakamlarımız 65 civarında. Toplam 2 milyon 500 bin TL girişimcilere destek verdik. Sizde işletmenizi kurabilirsiniz. İşletmenizi kurduktan sonra iş planınızı yapıp KOSGEB'e müracaat edip destek alabilirsiniz. İşletmenizi Türkiye'nin her yerinde açabilirsiniz. KOSGEB'ten üretime yönelik katma değeri yüksek bir iş planıyla bu desteği almaya hak kazanır bir girişimci, patron olur ülkenin istihdamına ve 2023 vizyonuna katkı sağlarsınız" dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Coşkun, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Türkay Dereli, Prof. Dr. Cahit Bağcı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Teknik Programlar MYO Müdürü Prof. Dr. Ömer Faruk Bakkaloğlu, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Metin Bedir, Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Behzat Şencay ile KOSGEB Müdürü Gökhan Doğan tarafından öğrencilere sertifikaları verildi.

Resimler

Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu