Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
 
ANA SAYFA
Girişimciliğin şifreleri GAÜN’de tartışıldı
09 Nisan 2014 14:41:45
SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU - AYKUT DİREZİNCİ

Kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Daire Başkanlığı Gaziantep İl Müdürü Gökhan Doğan, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nda öğrencilerin alabilecekleri girişimcilik destekleriyle ilgili bir konferans verdi. KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Doğan, üniversite öğrencilerinin, bir bölümü hibe olmak üzere 70 bin TL'ye kadar girişimcilik desteğinden yararlanabileceğini belirterek, "Fırsatlara yakın olup, hazır yakalanın" önerisinde bulundu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan GAÜN Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Behzat Şencay, öğrencilerin KOSGEB'den destek alabilmeleri için atmaları gereken ilk adımın, KOSGEB'den onaylı girişimcilik sertifikası almak olduğunu, yapılan özel protokol ile bölümlerinde verilen girişimcilik dersini alanlara önümüzdeki günlerde törenle bu sertifikalarının doğrudan verileceğini vurguladı.

KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Doğan, GAÜN öğrencilerinin çok şanslı öğrenciler olduğunu, belirterek "GAÜN'ü seçerek gerçekten çok iyi bir iş yaptınız" dedi. Önemli olanın, öğrencilerin vizyon ve heyecanının olduğunun altını çizen Doğan, KOSGEB'in Yeni Girişimci Desteği ve AR-GE Desteği programları kapsamında, bir bölümü hibe olmak üzere 70 bin TL'ye kadar destek sağlandığını kaydetti. Gökhan Doğan, öğrencilere girişimci olurken uymaları gereken kuralları anlatırken de, "Gaziantep farklı kültür ve fırsatlara sahip bir il olması nedeniyle size çeşitli imkânlar sunacaktır. Sizlerin yapması gereken, fırsatlara yakın olup, hazırlıklı yakalanmanız. Kendinizi kesinlikle çaresizlik içinde hissetmeyin. Eğer girişimcilik ruhunu yakalarsanız, mutlaka başaracaksınız demektir" diye konuştu.

Toplantının kapanış ve değerlendirme konuşmasını yapan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Türkay Dereli ise, "devletsiz girişimciliğin de, girişimcisiz devletin de" işinin zor olduğuna değindiği konuşmasında, "Devletimiz hakikaten girişimcilere çok önemli destekler veriyor. Ancak bunların çok etkin biçimde kullanılması gerekli… O yüzden bilinçli girişimcilere her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Bilgi ve ilgi temelli bir girişimciliğe, bilimden beslenen bilinçli girişimcilere ihtiyacımız var. GAÜN olarak size 3T'yi sunuyoruz… 3T nedir? TARGET TTO, TEKNOPARK ve TEKMER (KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi)… Burada sizlere danışmanlık, rehberlik, mentörlük, inkübasyon (kuluçka) ve girişimcilik hizmetleri veriyoruz. Lütfen bu üç T'yi ziyaret edin, fikirlerinizi ve projelerinizi ticarileştirin" dedi.

Konferansın ardından öğrencilerin girişimcilikle ilgili çeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandıran Gökhan Doğan'a GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Türkay Dereli, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım ve Öğretim Görevlisi Behzat Şencay tarafından günün anısına sedef sandık hediye edildi.

Resimler

Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu