Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
 
ANA SAYFA
Sevgi Hocamız’dan “Kişisel Bakım ve Prezantabl Olmak” Konferansı
03 Aralık 2015 19:52:00
SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU - AYKUT DİREZİNCİ

Öğr. Gör. Sevgi Topalkara Hocamız tarafından “Kişisel Bakım ve Prezantabl Olmak” konulu bir konferans verdi.

“Prezantabl olmak, kendine bakan, dış görünüşüne önem veren ve güzel giyinen demektir” diyen Öğr. Gör. Topalkara, bu görüntüyü her anlamıyla destekleyerek içini doldurmanın çok önemli olduğunu belirterek bu konuda kişisel bakımın önemine dikkat çekti. Öğr. Gör. Topalkara, konuşmasında çalışanların giysi seçimi, vücut tipleri, cilt türleri, temizlik, bakım, makyaj, parfüm ve deodorant kullanımları ile ilgili bilgileri paylaştı.

Öğr. Gör. Topalkara, “Genellikle markalı, pahalı giyinmeyi güzel giyinmek olarak addederiz. Güzel giyinmek; temiz olması, ütülü hatta ütüye yatkın olması, ütülenebilen temizliği kolay olan giysilerden seçilmesidir. Özellikle frapan renkler günümüzde çok moda olan fuşya renkler, kırmızılar iş hayatında eğer kullanacaksanız bir mendil veya kolyeyle destekleyebilirsiniz ama tümü bu renklerden olan kıyafetlerden mümkün olduğu kadar kaçınmalısınız. Aksesuarlar giysilerimizi tamamlar. Bunların kullanmaya özen gösterelim. Hatta günlük, mesai saatleri içerisinde giydiğimiz bir kıyafetimizi çok rahat kokteyl kıyafeti haline getirebiliriz” dedi.

Ayakkabıların rahat olması çok önemli olduğunu hatırlatan Öğr. Gör. Topalkara, yüksek topuklu ayakkabıların ileriki dönemlerde diz kaymalarına, bel ağrılarına ve daha pek çok omurilikte, omurgada olumsuz etkiler yaptığını vurgulayarak şunları söyledi: “Birkaç saatlik güzellik için ya da güzel olduğunuzu düşündüğünüz için değmez, önermiyorum. Mevsim ne olursa olsun bir hanımefendi mutlaka yedek bir çorapla dolaşmalıdır. Özellikle beyler, giydiğiniz çorap, pantolonunuz ve ayakkabınızla uyumlu olmalı.İnsanlar kapıdan girerken görüntüleriyle karşılanır ama fikirleriyle uğurlanırlar. Giysiler; ahlaki yapımızı ortaya koyar, hayata bakış açınızı ifade eder ekonomik ve eğitim düzeyinizi ortaya koyar. Kıyafetlerimiz özgüven ve güvenilirliktir. Toplumsal konum gibi konularda diğer şahıslara mesajlar verir.”

Konferansın sonunda, GAÜN Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım tarafından Öğr. Gör. Sevgi Topalkara’ya hediye takdim edildi.
Resimler

Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu