Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
 
ANA SAYFA
MÜDÜRÜMÜZ, GAZİANTEP EKONOMİSİ’Nİ ANALİZ ETTİ.
29 Aralık 2015 14:33:51
SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU - AYKUT DİREZİNCİ

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü nedeniyle Yüksekokulumuz tarafından “Gaziantep Büyüyor mu, Kalkınıyor mu?” konulu konferans düzenlendi.

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi ve Sosyal Bilimler MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde verilen konferansa GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Bağcı, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, öğretim elemanları ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım, Gaziantep ekonomisinde çok hızlı bir büyüme trendinin olduğunu ifade ederek, kalkınma sorununun çözümlenmesi gerektiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, şunları söyledi: “Rostow büyüme aşamaları; Geleneksel Toplum, Kalkışa Hazırlık, Kalkış (Take-Off) aşamasındaki Toplum, Olgunlaşma Yolundaki Toplum ve Kitle Tüketim Çağı Toplum’dur. Türkiye 1937’den beri take-off’tadır. Gaziantep İli an itibariyle de Take-off yani Kalkış aşamasındadır.Geleneksel toplum aşamasında Gaziantep’te ev ve atölye tipi üretim tarzı benimsenmiş, kalkışa hazırlık aşamasında dokuma sanayi gelişmiş, odalar kuruluş, Gaziantep küçük sanayi merkezi haline gelmiştir. Kalkış aşamasına 1970’li yıllardan sonra giren Gaziantep’te tekstil sanayinin payı yükselmiş, yatırımlar 1980’den sonra hızlı bir şekilde artmıştır. Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması, küçük sanayi sitelerinin kuruluşu ile fabrika ve sanayi kuruluşu sayısında oldukça belirgin bir artış yaşayan Gaziantep, ticaretini önemli seviyelere getirmiştir.”

TÜİK’in sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinde 30. sırada bulunan Gaziantep’in 3. kademe gelişmiş iller içerisinde yer aldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, girişimci ruhu ve kültür, sanayi potansiyeli, firmaların rekabet gücü sayesinde endüstriyel büyüme odağı ve orta düzey gelişmiş bir kent olarak Gaziantep’in daha iyi konuma gelebileceğini ifade etti. Gaziantep’in ekonomik, sosyal, eğitim, kültür ve sağlık göstergelerini analiz ederek, sektörel açıdan bir değerlendirme yapan Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, gri bir kent yapısından sıyrılarak yeşil, modern ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesini gerektiğini söyledi. Yaratıcı şehirler ağı ve rekabetçi şehirler içinde Gaziantep’in olmasının gurur verici bir durum olduğunu Gaziantep Üniversitesi’nin ilin gelişimi için büyük destekler sağladığını sözlerine ekledi.

Konferans sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Bağcı tarafından Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım’a hediyeleri takdim edildi. Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım’a teşekkür eden ve öğrencilerinin çok şanslı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bağcı, “Gaziantep olarak baktığım zaman Take-Off’dan geçmişiz. Her ne kadar kültür endekslerinde biraz gerilerde isek bile, Gaziantep Üniversitesi’ne toplamda baktığımız zaman toplumsal duyarlılık projeleriyle olsun değişik dokulara, en azından kültür endeksini de yükseltmek anlamında okuyan sanayi mi dersiniz daha değişik bir tür toplumsal duyarlılık projeleriyle biz o eksiği tamamlamaya çalışıyoruz. Patent başvurusu için sanayicinin bilinçlendirildiği bir üniversite halindeyiz. Girişimci gençler için ‘yeniden fikri olan beri gelsin’ bunlardan bir tanesi. Bütün öğrencileri, herkesi 28 Aralık 2015 tarihinde GAÜN Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan etkinliğe bekliyoruz. Kafamızda olan bir şeyi canlandırmak, fikir ve proje haline getirmek için orada yol göstericiler olacaktır” dedi. Ayrıca konferans sonrasında Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halk Oyunları dersini alan öğrenciler, 25 Aralık Kurtuluş Bayramı vesilesiyle Yrd. Doç. Dr. Kürşat Korkmaz koordinatörlüğünde halk oyunları gösterilerini sundu.

Resimler

Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu