Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
 
ANA SAYFA
“Gaziantep Kültür Yaşamından Küçük Bir Kesit”
25 Mart 2016 16:12:31
SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU - AYKUT DİREZİNCİ

Yüksekokulumuzda, Gazeteci-Yazar Bülent Ağcabay tarafından “Gaziantep Kültür Yaşamından Küçük Bir Kesit” adlı konferans verildi.

Öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Ağcabay, Gaziantep’in özellikle Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki kültür yaşamından kesitler sunarak, Halkevi Kültür Yayınları ve sosyal yaşamdan örnekler sundu.

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep’te de eğitim seferberliği başlatıldığını ve ilk olarak okul olabilecek yerlerin tespit edilerek kısıtlı imkânlarla eğitim verilmeye başlanıldığını kaydeden Ağcabay, Antep’in Fransızlar tarafından işgal edildiği günlerinde iki tane okulda eğitim verilmeye çalışıldığını ve bu sayının Cumhuriyet’in ilanından sonra gerçekleştirilen eğitim seferberliğiyle 63 okulda, 136 öğretmen ve 2 bin 696 kişiye ulaştığını söyledi.

Cumhuriyetin ilk 10 yılında Gaziantep’te lise bulunmadığını ve bu yıllarda lise çağına gelen gençlerin daha çok Adana Lisesi’nde eğitim gördüklerini söyleyen Ağcabay, “26 Ocak 1933 yılında Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Gaziantep’i ziyaret etmiş ve ziyaret sırasında gerek halktan ve gerekse şehrin yöneticilerinden tek bir istek vardı o da Gaziantep’e yakışır bir lise açılmasıydı. Atatürk bu isteğe kayıtsız kalmadı ve Başbakan İsmet İnönü’ye telgraf göndererek Gaziantep’e lise açılması için gerekenin yapılmasını istedi ve bir gün sonra gelen cevapta Gaziantep Lisesi’nin açılması kararlaştırılarak, Ata’nın Gazianteplilere armağanı olarak Gaziantep lisesine 1933 yılında kavuştu” şeklinde konuştu.

Ağcabay, Basın Tarihinden Kesitler Sundu

Antep’te çıkan ilk gazetenin 1872 yılında çıkartılan Ayıntap Gazetesi olduğunu söyleyen Ağcabay, “Bundan 31 yıl sonra yani 1903 yılında Hüseyin Cemil Göğüş tarafından şapirograf tekniğiyle hazırlanan Mecmua-i Maarif sadece Gaziantep’te değil Güneydoğu Anadolu’da Türklerin çıkarttığı ilk gazete olma özelliğine sahiptir. 1905 Yılında Celal Kadri Barlas’ın çıkarttığı İmam Baba bölgedeki ilk mizah gazetesi. Yine 1908 yılında Sait Sabit Erel tarafından çıkarılan Palyaço isimli ikinci bir başka mizah gazete daha yayın hayatını sürdürmüştür. Kadri Barlas, Ali Kemal ve Hüseyin Göğüş tarafından çıkarılan ‘Antep Haberleri’ gazetesi Kasım 1918’den Şubat 1921 yılana kadar yayımlandı. Bu gazetenin Antep direniş harekâtın da halkın toparlanmasında etkili olmuştur. Antep’in gerek İngilizler, gerekse Fransızlar tarafından işgal edildiği günlerde gizli olarak çıkarılan bu gazete yardımıyla o zor günlerde halkın direnişi ve teşkilatlanması bakımından önemli bir görev üstenmiştir. Yine 8 Şubat 1922 yılanda yani Antep’e Gazilik unvanının verilişinin 1. yılında yayın hayatına başlayan ve Ziya Gökalp’in Gaziantep’e geldiğinde “Türklerin Etnografik Tasnifi” konulu incelemesini yayınladığı ‘Gazisancak’ Gazetesi yine çok önemlidir” diyerek, Cumhuriyet’in ilanından sonra çıkan ilk gazetenin ise 1924 yılında Ekrem Cenani tarafından kurulan ‘Halk Dili’ Gazetesi olduğunu söyledi.

Söyleşinin sonunda, Gazeteci Yazar Bülent Ağcabay’a günün anısına teşekkür belgesi ve hediye takdim eden GAÜN Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım, bu tür konferansların öğrencilerin yaşadığı kenti bilmesi açısından ve özellikle Kurtuluş Savaşı yıllarında Anteplilerin mücadelesini bilmeleri açısından farklı bir önem taşıdığını, yaşadığımız yerin tarihini, kültürünü, yapısını bilmemiz gerektiğini söyledi ve Gaziantepçi olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Resimler

Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu